31 Mayıs 2016 Salı

Renklerim

      Çok yakın bir zamanda bir dostumla renkleri konuştuk. Hepimizin bir rengi olduğunu ve kimimizin ses rengiyle , kimimizin ise; duruşuyla etrafına rengini yansıttığına hemfikir olduk.
Tek renk miydik, yoksa; renklerimiz değişiyor muydu? Bence herkesin içinde bir rengi vardı ve olduğu - seçtiği rengin etrafında dönüp duruyordu.
     
Oğlum; pek sever çimen yeşilini.Çocuk mağazalarında, iç çamaşırları 4-5 adeti bir pakette satılır. Bende oğluma 3-4 yaşlarındayken aldığım o meşhur pakette şansımıza bir tane yeşil külot çıkmıştı. Meşhur diyorum çünkü; bilen bilir o küçük yeşil külot bizim için yıllarca efsane olmuştu.Benzerini arandık durduk senelerce. Yıkandı , saç kurutma makinasıyla kurutuldu giyildi.Kirliyse yerine ikamesi bulunmaya çalışıldı :) Her gün  , her yere giderken üstünde olsun istendi o yeşil.  Ve O yeşil, oğlumun hayatında bir renge tutunmasının başlangıcı oldu. Sonrasında aldığımız her şey yeşilin tonlarında dolaştı.O huzuru, dinginliği , doğayı seçmişti renk olarak. Tam da kendine yakıştığı gibi....

 Benim rengim ne derseniz size: "gökkuşağının her rengi diyebilirim mesela " :) Ben'i kime sorsanız rengarenk diye tanımlar .Bende kendimi gökkuşağı diye tanımlarım. Renkleri pek sevdiğim doğrudur. En çokta gardrobum yansıtır bunu. Her renkten kıyafetim vardır. Dans edişimdir benim renklerle. Tamam her renk benimdi de peki hangi renk en çok bendi? Durdum düşündüm: KIRMIZI dedim en çok Oyayı yansıtan. Neydi kırmızının bendeki yansıması ?  Dinamizmi, hareketliliği, çoşkuyu, enerjikliği ,tutkuyu ,gücü,azmi ,başına buyrukluğu ,ulaşılmazlığı yansıtıyordu benim için kırmızı! Taşıdığımda kendimi iyi hissettiğim bir renkti.Dediğim gibi; seçtiğim rengin alt- üst tonlarında gidip geliyorum kimi zaman. Hep kırmızı mıyım? Hayır değilim tabi ki....Bu aralar şimdiye kadar hiç bir kırıntı dahi bulundurmadığım renklerin tadını deneyimliyorum mesela.GRİ ve HAKİ.Hiç giymem dediklerimi de giyebilirmişim ben ya diyerek giymeye ve hatta ısınmaya başladım. Sürekli aynı, ne duygu durumunda kalabiliriz;
ne de ruh halinde. Bir zaman öyleyken bir zaman böyle. Ne değişti peki ben GRİ ve HAKİ giymeye başladım? İçimdeki duyguları yönlendirebilmeyi öğrendim .Sabit kalmamayı, durumun şartları değiştiğinde seninde kabulünün değişebileceğini , kendini ifade ettiğinde daha anlaşılır olduğunu , anlaşıldığını hissettiğinde şefkat,sıcaklık , yakınlık duygularınn içini daha bir ısıttığını gördüm . Bunlarda bana iyi geldi.

Renklerinizi sizde bir düşünün...! Hangi renklerde gidip geliyorsunuz? İçinizi ısıtan rengi ne sebeple tercih etmiş olabilirsiniz? Bunlar basit gibi görünse de sizin bir nevi iç yolculuğunuza çıkmanıza basamak olan ufak taşlar. O zaman kolay gelsin.

Rengahenk olsun içimiz ve gülüşümüz....

Sevgiyle
Oya:)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder